تنها ایرانی های حاضر در تالار مشاهیر فوتبال آسیا که البته پرسپولیسی اند.

مراسم انتخاب بهترین‌های فوتبال آسیا در سال 2014 در تاریخ 9 آذر در کشور فیلیپین برگزار شد.  بر همین اساس از کشورمان علی دایی و همایون بهزادی با حضور در این مراسم بزرگداشت به عنوان ستارگان و نخبگان فوتبال ایران و آسیا معرفی و از آنها تجلیل به عمل آمد.

همایون بهزادی: برترین گلزن مسابقات جام ملت‌های آسیا 1968، بهزادی متولد خرم‌آباد دوران خوبی را در تیم ملی و پرسپولیس داشت. ضربات تمام کننده مهلک وی او را به یکی از بزرگترین ستاره‌های فوتبال آسیا تبدیل کرد و او به نسل معروفی از فوتبال ایران تعلق داشت که سه قهرمانی متوالی در سال‌های 1968، 1972 و 1976 در جام ملت‌های آسیا کسب کرد. در واقع جام ملت‌های آسیا 1968 که در ایران برگزار شد، بود که او فرصت پیدا کرد با زدن چهار گل از جمله گل پیروزی بخش ایران در فینال، استعدادهایش را شکوفا کند.
پیش از این مسابقات او نفشی کلیدی در کسب مدال نقره توسط ایران در بازی‌های آسیا 1966 تایلند داشت. تأثیر او به عنوان یک بازیکن پس از بازنشستگی در سال 1975 او را به تالار مشاهیر پرسپولیس برد.

علی دایی: بازیکن سال آسیا در 1999 رکورد 149 بازی ملی برای تیم ملی فوتبال ایران را در کارنامه دارد و به خاطر قدرت گلزنی‌اش در طول دوران حرفه‌ای شناخته شده بود. مهاجم متولد اردبیل ایران در دو دهه بازی هر جایی که می‌رفت، ارزش‌های خود را به نمایش می‌گذاشت. او برای تیم‌های پرسپولیس، السد، آرمینیا بیله‌فلد، بایرن‌مونیخ، هرتابرلین، الشباب، صباباتری و سایپا بازی کرده است.
چهار میلیون دویچه مارک برای انتقال وی از بیله‌فلد به بایرن‌مونیخ در سال 1997 در آن زمانی رکوردی برای بازیکنان آسیایی به شمار می‌رفت. دایی در سایپا فوتبال باشگاهی را به پایان رساند. وی در 1996 که توانست در مسابقات جام ملت‌های آسیا مقابل کره بزند و ایران در آن مسابقات سوم شد. وی با زدن 22 گل در یک سال در سال 1996 نام خود را در فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار به ثبت رساند.
اسطوره فوتبال ایران مقابل لائوس در مقدماتی جام‌جهانی 2006 چهار گل به ثمر رساند تا اولین بازیکن فوتبال مردان باشد که از مرز 100 گل زده عبور می‌کند.

/ 0 نظر / 22 بازدید